عنوان کامل پایان نامه :

 طریقه تاثیر خشکسالی برروی شاخص های کمی و کیفی توسعه پایدار در شهرستان ورامین (بخش کشاورزی)

قسمتی از متن پایان نامه :

کشور ما ایران سرزمینی متنوع از لحاظ آب و هوایی و محصولات کشاورزی می باشد و تنوع آب و هوایی در مقطع زمانی مشخص سبب می شودکه ما انواع تولیدات کشاورزی را همزمان با هم داشته باشیم ؛ به طوریکه در بعضی از  شهرهای شمالی و شمالغربی و غرب کشور در فصل زمستان برف و کولاک هست و در همین زمان در نواحی جنوبی کشور آب و هوا ایده آل و عاری از برف می باشد و شاید مردم جنوب کشور ما هیچگاه برف را ندیده اند و یا از نواحی شمال کشور که سراسر پوشیده از پوشش گیاهی سبز و جنگل های انبوه می باشد ، به نواحی مرکزی فلات ایران می رسیم که غیر از مناطق نیمه بیابانی و بیابانی می باشد . تفاوت بارش ها در نواحی کشور متفاوت می باشد مثلا در انزلی در استان گیلان  میانگین بارش سالیانه به بالای 2000 میلیمتر میرسد و در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان این بارش از 52 میلیمتر در سال تجاوز نمی کند که البته توزیع بارش هم طوری می باشد که شاید همین 52 میلیمتر در یک روز ببارد و حتی موجب خسارت جانی و مالی گردد . به هر روی بعضی از مناطق کشور با خشکسالی دست به گریبان هستند که خود باعث معضلات زیادی شده می باشد و بر زندگی مردم به خصوص روستانشینان که منبع درآمد و اقتصاد اغلبشان وابسته به زمین کشاورزی و به دنبال آن منابع آب کافی  می باشد ، به شدت اثر گذار بوده می باشد و حتی در بعضی از موارد منجر به مهاجرت و ترک منطقه شده می باشد . به همین دلیل در این فصل به اظهار تعاریف پایه از شرایط آب و هوایی و توسعه می پردازیم تا بتوانیم با در نظر داشتن اصول اساسی و تعاریف اصلی شرایط منطقه مورد مطالعه را به خوبی درک کنیم .

 

2-1- آب هوا (اقلیم)

اقلیم واژه ای عربی می باشد که از کلمه یونانی کلیما (Climate) گرفته شده و در فارسی به نام کلی آب و هوا به کار برده می گردد . ( علیزاده وهمکاران ، شماره 182)

در لغت نامه دهخدا اقلیم به معنی خمیدگی ؛ انحنا و انحراف و اصطلاحا به معنی تمایل و انحراف ناحیه ای از زمین نسبت به آفتاب تبیین داده شده می باشد . در فرهنگ عمید نیز اقلیم کلمه ایست یونانی به معنی مملکت ، کشور ، ناحیه و قطعه ای می باشد از عالم که از لحاظ آب و هوایی و سایر اوضاع و احوال طبیعی از منطقه و قطعه دیگر جدا شده باشد . پیشینیان کلمه خشکی های عالم را به هفت قسمت تقسیم نموده و هر قسمت را اقلیم نایده اند . کلمه شهر در زبان فارسی همان اقلیم می سازد و اصطلاحا مانند هفت شهر و هفت اقلیم در ادبیات ما متأثر از طبقه بندی یونانی هاست . ( www. civilica.ir، خام چین ، 1385 )

http://climate.gmu.edu : منبع

آن بخش از علوم زمین را که به مطالعه اتمسفر ( هواسپهر یا جو) سیاره زمین در یک مقطع زمانی بسیار محدود می پردازد ، ((علوم اتمسفری)) یا هواشناسی می نامند . شاخص ترین این علوم هواشناسی و آب و هواشناسی می باشد . عمده ترین عامل تفکیک این دو علم مقیاس زمانی می باشد ؛ زیرا مطالعه اتمسفر در مقیاسهای زمانی و مکانی متفاوت انجام می گردد ، به طوریکه اقلیم شناسی را می توان هواشناسی دراز مدت و در مقیاس بزرگ در نظر گرفت .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا کمبود بارش و نوسانات جوی و آب و هوایی در کاهش راندمان تولیدات کشاورزی تأثیر موثری دارد ؟
  • آیا فقدان اطلاعات در بکارگیری بهتر منابع آبی در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی تأثیر نافذ دارد ؟
  • آیا کاهش اندازه حجم منابع آبی ناشی از خشکسالی در کاهش اندازه محصولات کشاورزی و تنوعات و در نهایت در چگونگی توسعه روستاهای شهرستان ورامین موثر می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه